Nevíte si rady?
Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) patří k nejčastějším potravinovým alergiím. Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému na bílkoviny obsažené v kravském mléce.
Alergie na bílkovinu kravského mléka je nejčastěji diagnostikovanou alergií v kojeneckém věku. Je to z toho důvodu, že v prvních šesti měsících věku je nejčastější stravou kojenců právě mléko, a to buď ve formě mateřského mléka (bílkovina kravského mléka konzumovaného matkou přechází do mateřského mléka), nebo prostřednictvím náhradní kojenecké výživy. Vzhledem k tomu, že hlavní složkou většiny druhů náhradní kojenecké výživy je právě kravské mléko, mají alergii na kravské mléko nejčastěji děti, které dostávají náhradní kojeneckou výživu.
Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka se týkají nejčastěji trávicího systému a pokožky, méně často dýchacích cest. U některých malých dětí se může objevit i závažnější reakce, jako je například sípavé dýchání, napuchnutí rtů, svědění kůže a vyrážka, či zvracení. Zřídka se může vyskytnout také závažná reakce jako je anafylaxe, tedy alergická reakce, která vede až ke stavu ohrožení života.
Výše uvedené příznaky nemusí být vždy jednoznačně projevem alergie na bílkovinu kravského mléka, ale mohou být zapříčiněny zcela jinou nemocí. Diagnózu vždy určuje lékař na základě tzv. eliminačního testu.
Eliminační test představuje vyloučení alergenu (tj. kravského mléka) ze stravy kojence nebo matky v případě kojeného dítěte. Pokud se jedná o alergii, do 3 dnů (kopřivka, zvracení, kolika, krev ve stolici) až 4 týdnů (atopický ekzém, hlenovité průjmy) dojde k ústupu obtíží. Po dobu eliminačního testu se dítěti, které již není zcela kojené, nasadí výživa bez obsahu alergenu.
Diagnózu může určit praktický lékař pro děti a dorost, pediatr, alergolog nebo gastroenterolog.
Příznakům alergie na bílkovinu kravského mléka se dá vyhnout jen řízenou dietní výživou s eliminací kravského mléka z jídelníčku dítěte nebo matky.
Eliminace bílkovin kravského mléka může být poměrně jednoduchá u plně kojených dětí. Maminka vyloučí bílkovinu kravského mléka ze svého jídelníčku. To je nezbytné proto, že některé mléčné bílkoviny se mohou ze stravy matky dostat do mateřského mléka. Příznaky alergie na bílkovinu kravského mléka by pak měly cca do 2 týdnů vymizet. Při bezmléčné dietě je ale nutné zajistit dostatečný přísun vápníku.
Pokud dítě není výhradně kojeno, pak musíme vysazení kojeneckého mléka nahradit adekvátní výživou. Výživou, která musí jednak minimalizovat pokračování vzniklé imunitní reakce a jednak splňovat výživové požadavky dítěte. Způsob náhrady se řídí podle závažnosti projevů:
Promluvte si s lékařem o přístupu, který je vhodný pro Vaše dítě.
Alergie na bílkovinu kravského mléka u většiny dětí do 3 let věku vymizí, v ojedinělých případech může trvat i déle. Obvykle lékař po 6 až 12 měsících po nasazení speciální diety (extenzivního hydrolyzátu nebo aminokyselinové formule) přistupuje k opětovnému podání bílkoviny kravského mléka (podání mléka nebo mléčného výrobku) dítěti. Přesný průběh tohoto expozičního testu určuje lékař. U některých dětí je nutné, aby testy proběhly v nemocnici pod lékařským dohledem.